Męski problem stulejki - dlaczego nie należy zwlekać z jej leczeniem?

Stulejka to nic innego niż zwężenie napletka, które utrudnia jego zsuwanie. Najczęstsze są stulejki wrodzone, ale powstanie stulejki mogą wywołać również czynniki zewnętrzne. Należą do nich liszaj twardzinowy i zanikowy, zbliznowacenia powodowane przez siłowe odciąganie napletka, stany zapalne, cukrzyca czy nieprawidłowa higiena. Wyróżniamy generalnie dwa rodzaje stulejek:

 • stulejkę całkowitą - gdy napletek nie odsłania żołędzi prącia,
 • stulejkę częściową (niepełną) - gdy żołądź można częściowo odsłonić.

U chłopców do ukończenia przez nich pierwszego roku życia stulejka jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Napletek powinien odkleić się sam mniej więcej do ukończenia drugiego roku życia. Jeśli to nie nastąpi to z trzy-czterolatkiem należy zgłosić się do lekarza.

Mężczyzna z problemem stulejki leczonym w gabinecie Derm-Estetyka

Jakie są konsekwencje nieleczonej stulejki?

Nieleczona stulejka przyczynia się do powstawania stanów zapalnych okolic prącia co w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Trudności z naciągnięciem napletka to zmniejszona i utrudniona higiena. Każde mycie wiąże się bowiem z dużym dyskomfortem. Za tym idą stany zapalne i zakażenie bakteryjne. Powodują one obrzęki i sytuacja się pogarsza. Siłowe zsuwanie zbyt wąskiego napletka powoduje mikropęknięcia i blizny. Napletek staje się mniej elastyczny i problem się pogłębia. Stany zapalne powodują zwężenie ujścia cewki moczowej i zanik błony śluzowej napletka. W skrajnych przypadkach oddawanie moczu staje się niemożliwe.

U dorosłych stulejka ma negatywny wpływ na życie seksualne. Powoduje ból podczas stosunku. Stan zapalny u mężczyzny z nieleczoną stulejką sprzyja powstawaniu nawracających stanów zapalnych dróg moczowych u ich partnerek. Niektóre badania pokazują, że może to prowadzić do powstawania nowotworów szyjki macicy.

Stany zapalne rozprzestrzeniają się na drogi moczowe i wewnętrzne narządy płciowe. Może dojść do infekcji nasienia co może powodować niepłodność. Zakażenia bakteryjne dróg moczowych mogą prowadzić do uszkodzenia nerek. Zmiany wywoływane przez nieleczoną stulejkę mogą też zwiększać ryzyko onkologiczne.

Problem stulejki dotyczy Ciebie? Odwiedź stronę gabinetu Derm-Estetyka, gdzie dowiesz się jak wygląda operacja stulejki w Gdyni oraz umówisz się na wizytę. Konsultacja z lekarzem rozjaśni Ci sytuację i pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Wizyta u lekarza w Derm-Estetyka

Jak i kiedy leczyć stulejkę?

Stulejka to wada ujawniająca się we wczesnej młodości. Chłopiec trzy-  lub czteroletni, u którego pojawia się ten problem powinien zostać zbadany przez lekarza. Nie należy lekceważyć tego schorzenia. Na wczesnym etapie leczenie stulejki jest  względnie łatwe. Z reguły polega na zahamowaniu rozwoju stanu zapalnego i wyleczeniu zakażeń bakteryjnych, o ile takie się pojawiły. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Czasami podawane są miejscowo sterydy, które ułatwiają leczenie. Terapia u dzieci  nie jest inwazyjna i pozwala uniknąć w późniejszym życiu licznych problemów.  Dlatego tak ważne jest, żeby nie zwlekać z leczeniem stulejki.

U młodzieży i osób dorosłych stulejka powoduje dużo bardziej zaawansowane zmiany i konieczne są już zabiegi chirurgiczne. Po wyleczeniu stanów zapalnych i usunięciu zakażeń urolog usuwa chirurgicznie zwężoną część napletka i poszerza go. Czasami stosowane jest obrzezanie częściowe.

Z leczeniem stulejki nie należy zwlekać. Odkładanie leczenia stulejki jest zdecydowanie niekorzystne dla chorego.  Terapia przeprowadzona we  wczesnym dzieciństwie zapobiega pojawieniu się w życiu dorosłym licznych fatalnych konsekwencji stulejki. Nieleczona stulejka to samonapędzający się proces. Należy jak najszybciej ją wyleczyć i tym samym zapobiec  pogarszaniu się ogólnego stanu zdrowia w przyszłości. Czekanie i odkładanie terapii kończy się operacją.  A przecież każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem. A tego możemy uniknąć podejmując szybką decyzję o leczeniu. 

 

 

 

3 thoughts on “Męski problem stulejki - dlaczego nie należy zwlekać z jej leczeniem?”

 1. piątek, 23 wrzesień 2022 13:26

  Moj synek mial stulejke kilka miesiecy temu i na szczescie udalo sie jej pozbyc bez zabiegow czy innych ingerencji zabiegowych. Stosowalismy wlasnie kremy ze sterydami. Trzeba reagowac szybko gdy objawy zostana zauwazone, bo ignoracja tego moze negatywnie odbic sie na zdrowiu malucha

 2. piątek, 25 listopad 2022 10:24

  Fajnie przygotowany artykuł, rzeczowy, duzo mozna się dowiedzieć. Zastanawiam się tylko, czy owa stulejka nigdy już nie powraca? To jest zjawisko stałe, czy jest jednak możliwość, że przypadłość w przypadku np. leczenia maściami ze sterydami u nastolatka, kiedyś się ponowi?

 3. wtorek, 27 grudzień 2022 11:34

  Nie wiedziałam, ze stulejka wykryta u dzieci leczona jest masciami, a nie zabiegowo. Super artykul, wiele sie mozna dowiedziec

Zostaw komentarz

In reply to Some User

MX CARS