Skip to main content

Najczęstsze przyczyny niezdania przeglądu technicznego

Przegląd techniczny to obowiązkowe badanie samochodu, mające ustalić jego stan. Negatywna opinia diagnosty, uprawnionego do przeprowadzenia tej kontroli, może oznaczać dla właściciela auta poważne konsekwencje. Jakie są najczęstsze przyczyny jej wydania?

Przyczyny niezdania przeglądu technicznego - Skup aut BART

Kto wykonuje badania techniczne samochodu?

Badania techniczne samochodów mogą przeprowadzać jedynie stacje posiadające odpowiednie uprawnienia. Spis takich podmiotów znajdziemy na przykład na stronie Ranking stacji kontroli pojazdów w Gdańsku - zobacz TOP 10prowadzonej przez ekspertów, zajmujących się branżą motoryzacyjną od wielu lat. Lista ta grupuje podmioty, działające w okolicach Trójmiasta, jednak autoryzowane stacje diagnostyczne znajdziemy również bez problemu w innych regionach kraju.

Jakie są skutki niezaliczenia przez samochód przeglądu technicznego?

Jak możemy przeczytać na stronie auto-skup24.pl, należącej do renomowanej firmy, prowadzącej skup aut w Trójmieście, stacje kontroli pojazdów stoją na straży bezpieczeństwa kierowców. Jeżeli więc pracownicy jednej z nich stwierdzą, że stan samochodu stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu, mogą w praktyce uniemożliwić mu poruszanie się po drogach (oczywiście jedynie do czasu usunięcia usterek).

Skup aut Gdynia BART

Jakie są najczęstsze przyczyny niezaliczenia przeglądu technicznego?

Badanie techniczne jest usługą kompleksową i obejmuje wszystkie najważniejsze układy pojazdu. W praktyce jednak zdecydowana większość przypadków niezaliczenia przeglądu związana jest z kilkoma zaledwie usterkami. Są to:

  • zużyte opony,
  • wycieki płynów eksploatacyjnych,
  • ubytki w sprężynach zawieszenia,
  • uszkodzenia szyb,
  • niesprawność układu spalinowego,
  • skorodowane elementy konstrukcji,
  • niesprawne oświetlenie lub nieodpowiednie lampy,
  • luzy w układzie kierowniczym.

Do przyczyn, które mogą spowodować odmowę wbicia do dowodu rejestracyjnego pieczątki potwierdzającej zaliczenie przeglądu, należy również brak dokumentów legalizacyjnych butli LPG.

Samochód nie zaliczył przeglądu — co dalej?

Jeżeli nasz wóz nie zaliczy przeglądu, będziemy mieli 2 tygodnie na usunięcie znalezionych przez diagnostę usterek. Przed upływem tego terminu trzeba stawić się z autem na ponowne badanie techniczne. Co ważne - musi ono odbyć się w stacji, która stwierdziła, że nasz samochód jest niesprawny. Dane na temat negatywnej weryfikacji jego stanu trafią również do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wgląd do nich będą więc miały m.in. osoby, dokonujące w przyszłości kolejnych badań technicznych wozu.

Jakie nowości czekają na kierowców w stacjach diagnostycznych?

Wspomniany wcześniej wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów to regulacja, która pojawiła się w polskim prawie stosunkowo niedawno. Nie jest to jedyna nowość, z jaką zetkną się osoby, udające się do stacji diagnostycznej - kolejną jest konieczność uiszczenia zapłaty przed wykonaniem badania. Według znawców tematu nie jest to jeszcze koniec zmian. Przypuszczalnie już niedługo przeglądy będą filmowane, mówi się również o związanej z tym znacznej podwyżce cen usług stacji kontroli pojazdów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.