Przyczyny niezaliczenia badania technicznego - top 10
Pod nazwą przegląd samochodu kryje się obowiązkowe badanie, którego celem jest poznanie stanu technicznego pojazdu. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie ewentualnych usterek, mogących rzutować na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem i jego pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego niektóre samochody nie zaliczają takiego przeglądu? Poznaj najczęstsze przyczyny.
1. Niesprawne elementy układu hamulcowego
Przegląd techniczny warto wykonywać w dobrej stacji diagnostycznej. Mieszkańcy Gdańska i okolic mogą skorzystać z rankingu stacji kontroli pojazdów, umieszczonego na stronie https://auto-skup24.pl/blog/166-ranking-stacji-kontroli-pojazdow-w-gdansku-zobacz-top-10, by dokładnie poznać stan swojego auta. Profesjonalista z pewnością zauważy przerdzewiałe przewody hamulcowe, uszkodzone klocki czy zużyte tarcze. Naprawa takich usterek zwiększy bezpieczeństwo na drodze, eliminując ryzyko groźnego w skutkach wypadku.
2. Wyciek płynów eksploatacyjnych
Po przejściu na stronę jednego ze skupów aut w Gdańsku auto-skup24.pl przeczytasz o rosnącym zainteresowaniu youngtimerami i klasykami, które królowały niegdyś na polskich drogach. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup zabytkowego auta, czy też postawisz na znacznie nowszy model, diagnosta z pewnością podejmie działania, mające na celu wykluczenie ewentualnego wycieku. Takie nieszczelności to jedna z najczęstszych przyczyn niezaliczenia badania technicznego.
3. Niesprawne oświetlenie pojazdu
Badania technicznego nie przechodzą samochody, posiadające płaską linię oświetlenia, charakterystyczną dla modeli amerykańskich. Pozwolenia na jazdę nie otrzyma również auto:
- z wodą, gromadzącą się w reflektorach,
- z pękniętymi kloszami,
- z widocznymi naprawami amatorskimi lamp.
4. Nadmierna korozja
Na kolejnym miejscu w naszym rankingu znalazła się nadmierna korozja, która może wpływać negatywnie na sztywność konstrukcji. Jeśli osłabia ona elementy nośne, przegląd techniczny z pewnością nie zostanie zaliczony.
5. Uszkodzenie amortyzatora
Uszkodzenie amortyzatora w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy. W wyniku takiej awarii utrudnione jest zarówno prowadzenie, jak i hamowanie pojazdu, który z pewnością nie zostanie dopuszczony do ruchu.
6. Brak filtra DPF
Częstą przyczyną niezaliczenia badania technicznego jest negatywny wynik testu zanieczyszczenia spalin oraz nieszczelność układu wydechowego. Za usunięcie filtra DFP grożą współcześnie wysokie kary finansowe.
7. Luzy w układzie kierowniczym
Jeśli podczas wykonywania szybkich ruchów kierownicą słyszysz charakterystyczne stukanie, Twój samochód może nie przejść przeglądu technicznego. Luzy w układzie kierowniczym to bowiem jedna z najczęstszych przyczyn jego niezaliczenia.
8. Nadmiernie zużyte opony
Samochody nie przechodzą również badań ze względu na zużyte lub uszkodzone opony. Diagnosta sprawdza m.in. głębokość bieżnika, choć często zdarza się, że pojazd nie zostaje dopuszczony do ruchu również ze względu na to, że jedna opona różni się znacząco od pozostałych.
9. Mała siła hamowania
Pojazdy z niesprawnym układem hamulcowym z pewnością nie przejdą pozytywnie badania technicznego. Przegląd nie zostanie zaliczony nawet wówczas, gdy problem dotyczy wyłącznie jednego koła.
10. Zużycie elementów zawieszenia
Zużycie łożysk sworznia i samego sworznia to jedna z częstych przyczyn, wpływających na negatywny wynik badania. Nic dziwnego, bo w jego trakcie elementy zawieszenia sprawdzane są bardzo dokładnie, a wszelkie usterki wpływają na ostateczną decyzję diagnosty.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać kierowcą Bolta?
-
Jak korzystnie sprzedać uszkodzone auto?
-
Jak dobrze sprzedać używany samochód?
-
Wycena wartości samochodu w skupie aut - co jest brane pod uwagę?
-
Kiedy można skorzystać z pomocy lawety?
Najnowsze wpisy:
-
Przyczyny niezaliczenia badania technicznego - top 10
-
Najczęstsze przyczyny niezdania przeglądu technicznego
-
Analiza kosztów – ile naprawdę kosztuje pomoc drogowa w 2023 roku?
-
Jak bezpieczenie kupić samochód używany?
-
Co zrobić, kiedy auto nie nadaje się już do naprawy?