Skip to main content

Przyczyny niezaliczenia badania technicznego - top 10

Pod nazwą przegląd samochodu kryje się obowiązkowe badanie, którego celem jest poznanie stanu technicznego pojazdu. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie ewentualnych usterek, mogących rzutować na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem i jego pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego niektóre samochody nie zaliczają takiego przeglądu? Poznaj najczęstsze przyczyny.

10 przyczyn, przez które auto może nie przejść przeglądu

1. Niesprawne elementy układu hamulcowego

Przegląd techniczny warto wykonywać w dobrej stacji diagnostycznej. Mieszkańcy Gdańska i okolic mogą skorzystać z rankingu stacji kontroli pojazdów, umieszczonego na stronie https://auto-skup24.pl/blog/166-ranking-stacji-kontroli-pojazdow-w-gdansku-zobacz-top-10, by dokładnie poznać stan swojego auta. Profesjonalista z pewnością zauważy przerdzewiałe przewody hamulcowe, uszkodzone klocki czy zużyte tarcze. Naprawa takich usterek zwiększy bezpieczeństwo na drodze, eliminując ryzyko groźnego w skutkach wypadku.

2. Wyciek płynów eksploatacyjnych

Po przejściu na stronę jednego ze skupów aut w Gdańsku auto-skup24.pl przeczytasz o rosnącym zainteresowaniu youngtimerami i klasykami, które królowały niegdyś na polskich drogach. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup zabytkowego auta, czy też postawisz na znacznie nowszy model, diagnosta z pewnością podejmie działania, mające na celu wykluczenie ewentualnego wycieku. Takie nieszczelności to jedna z najczęstszych przyczyn niezaliczenia badania technicznego.

3. Niesprawne oświetlenie pojazdu

Badania technicznego nie przechodzą samochody, posiadające płaską linię oświetlenia, charakterystyczną dla modeli amerykańskich. Pozwolenia na jazdę nie otrzyma również auto:

  • z wodą, gromadzącą się w reflektorach,
  • z pękniętymi kloszami,
  • z widocznymi naprawami amatorskimi lamp.

4. Nadmierna korozja

Na kolejnym miejscu w naszym rankingu znalazła się nadmierna korozja, która może wpływać negatywnie na sztywność konstrukcji. Jeśli osłabia ona elementy nośne, przegląd techniczny z pewnością nie zostanie zaliczony.

5. Uszkodzenie amortyzatora

Uszkodzenie amortyzatora w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy. W wyniku takiej awarii utrudnione jest zarówno prowadzenie, jak i hamowanie pojazdu, który z pewnością nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Na co zwrócić uwagę przy naprawie auta, aby przeszło przegląd?

6. Brak filtra DPF

Częstą przyczyną niezaliczenia badania technicznego jest negatywny wynik testu zanieczyszczenia spalin oraz nieszczelność układu wydechowego. Za usunięcie filtra DFP grożą współcześnie wysokie kary finansowe.

7. Luzy w układzie kierowniczym

Jeśli podczas wykonywania szybkich ruchów kierownicą słyszysz charakterystyczne stukanie, Twój samochód może nie przejść przeglądu technicznego. Luzy w układzie kierowniczym to bowiem jedna z najczęstszych przyczyn jego niezaliczenia.

8. Nadmiernie zużyte opony

Samochody nie przechodzą również badań ze względu na zużyte lub uszkodzone opony. Diagnosta sprawdza m.in. głębokość bieżnika, choć często zdarza się, że pojazd nie zostaje dopuszczony do ruchu również ze względu na to, że jedna opona różni się znacząco od pozostałych.

9. Mała siła hamowania

Pojazdy z niesprawnym układem hamulcowym z pewnością nie przejdą pozytywnie badania technicznego. Przegląd nie zostanie zaliczony nawet wówczas, gdy problem dotyczy wyłącznie jednego koła.

10. Zużycie elementów zawieszenia

Zużycie łożysk sworznia i samego sworznia to jedna z częstych przyczyn, wpływających na negatywny wynik badania. Nic dziwnego, bo w jego trakcie elementy zawieszenia sprawdzane są bardzo dokładnie, a wszelkie usterki wpływają na ostateczną decyzję diagnosty.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Łukasz · 4 miesięcy temu
    Świetny wpis! Właśnie jestem przed badaniem technicznym swojego auta. Teraz już wiem, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć niezaliczenia przeglądu swojego samochodu. W końcu muszę czymś jeździć!