Skip to main content

Jak wygląda praca taksówkarza?

Dodaj komentarz

Zapewne każdy z nas korzysta czasem z usług taksówki. Praca taksówkarza pozornie wydaje się łatwa i przyjemna. Wystarczy tylko zabrać pasażera i zawieźć w miejsce docelowe. Czasem wystarczy przewieźć tylko jakiś przedmiot lub zrobić zakupy i dostarczyć pod wskazany adres. Czy tak właśnie jest? Ile można zarobić? Czy jest to opłacalne zajęcie? W dzisiejszych czasach konkurencję dla taksówek stanowią inni przewoźnicy, nieraz świadczący usługi po niższych cenach.

Jak wygląda praca taksówkarza?

Częścią pracy taksówkarza jest oczekiwanie na pasażera. Może się zdążyć, że czas oczekiwania zajmuje więcej czasu, niż wykonywanie zleceń. Nie jest to przyjemna część tej pracy. Kolejnym minusem jest dyspozycyjność – taksówki są dostępne przez siedem dni i nocy w tygodniu, niezależnie od tego, czy są święta, weekendy czy też Sylwester albo Nowy Rok. Z drugiej strony jednak właśnie w te dni można najwięcej zarobić. Minusem tej pracy jest też konieczność stania w korkach, zwłaszcza, jeśli ma to miejsce w czasie dojazdu po klienta. Tego problemu najczęściej nie ma w nocy, ale wtedy z kolei może być bardziej niebezpiecznie. Przewoźnik jest wtedy szczególnie narażony na agresywne zachowania pasażerów. Praca wygląda inaczej jeśli zdecydujemy się na pracę jako kierowca Uber, Bolt lub FREENOW. Praca we współpracy z tymi firmami gwarantuje elastyczny grafik oraz dużą ilość kursów, ze względu na popularność tych przewoźników. 

Na własną rękę czy w korporacji?

Jako taksówkarz można pracować na własny rachunek, zatrudnić się lub współpracować z firmą przewozową. Można jeździć własnym samochodem lub należącym do firmy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Pracując samemu konieczne jest inwestowanie – zwłaszcza na początku działalności – w samochód, taksometr, terminal kart kredytowych, oklejenie samochodu, reklamę. Nie są to małe wydatki. Jeżdżąc w korporacji nie trzeba się o to martwić. Łatwiej też wtedy o zlecenia, jednak taksówkarz ma ograniczony wpływ na ustalenie ceny za swoje usługi.

Czy jest to paca dla każdego?

Żeby podjąć pracę w tym zawodzie nie wystarczy posiadanie prawa jazdy i samochodu. Trzeba spełnić określone wymagania: mieć ukończone 18 lat, wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Konieczne jest też posiadanie zaświadczenia o niekaralności oraz tytułu prawnego do samochodu. To na początek. Potrzebna jest jeszcze znajomość topografii miasta, przepisów, szkolenie z transportu drogowego oraz pierwszej pomocy. Po spełnieniu powyższych warunków można starać się o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób taksówką. Wydaje ją właściwy Urząd Miasta lub Gminy, gdzie taksówkarz będzie świadczył usługi. Pracę w tym zawodzie może podjąć osoba, która spełnia wszystkie wymagania. Powinna być również uczciwa i łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi.

Czy każdy samochód może jeździć jako taksówka?

To również nie jest takie proste. Pojazd też powinien spełnić określone wymagania, czyli: musi posiadać taksomert, przynajmniej dwoje drzwi i dwa miejsca dla pasażerów, apteczkę, koło zapasowe, podświetlany napis TAXI na dachu. Musi też być odpowiednio oznaczony. Inaczej sprawa wygląda podczas pracy z OnlyGo, partnertem Bolt, Uber i FREENOW. Tam należy spełnić wymagania względem samochodu, a resztą zajmuje się firma. 

Ile można zarobić?

Zarobki taksówkarza są bardzo zróżnicowane. Zależą od formy zatrudnienia, ilości kursów, kosztów utrzymania samochodu. Ich wysokość wynosić może od 6 do 10 tysięcy złotych, ale może to być kwota o połowę niższa. Nie zawsze jest to bardzo opłacalne zajęcie, jednak może przynieść wiele satysfakcji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.