Skip to main content

Jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę nowego samochodu?

Dodaj komentarz

Kupiłeś samochód, przerejestrowałeś pojazd, zmieniłeś tablice rejestracyjne, ale została jeszcze do przyklejenia naklejka rejestracyjna? Jest ona niezwykle ważna, bo zawiera dane numeru rejestracyjnego naszego pojazdu oraz jest zabezpieczona hologramem autentyczności. Aby nie narazić się na nieprzyjemności związane z mandatem czy punktami karnymi naklejka powinna widnieć na przedniej szybie samochodu. Poniżej dowiesz się jak przykleić naklejkę rejestracyjną.

nalepka rejestracyjna na szybę

Przepisy, a naklejka rejestracyjna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd na drodze publicznej musi posiadać oznaczenia, a co za tym idzie być zarejestrowany. Czyli musi posiadać tablice i naklejkę kontrolną na szybie. Rejestrując pojazd w wydziale komunikacji otrzymujemy oprócz nowych tablic również kartę pojazdu i naklejkę rejestracyjną. I o ile z montażem tablic nie ma żadnego problemu, tak w przypadku naklejki pojawiają się wątpliwości gdzie ją przykleić. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, naklejka powinna znaleźć się „wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby”. Dokładniej chodzi o róg, po prawej stronie od strony kierowcy. Właściwe umieszczenie naklejki nie może ograniczać widoczności kierowcy. Ważne, by naklejka nie była zasłonięta przez włączone wycieraczki i elementy nawiewu wentylacji. Jest to niezwykle ważne, bo nie tylko za brak naklejki, ale też za jej niewidoczność można dostać mandat w wysokości do 500 zł, a także jeden punkt karny. W przypadku dopatrzenia się braku naklejki lub złego umieszczenia policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Szkoda ryzykować i płacić mandat, dlatego warto zadbać o to, by naklejka została prawidłowo naklejona.

Przygotowanie podłoża pod naklejkę rejestracyjną

Zanim przykleimy naklejkę na początku warto oczyścić szybę. Najlepiej sprawdzi się do tego płyn do szyb i ręcznik papierowy. Kolistymi, zdecydowanymi ruchami czyścimy miejsce w, którym ma pojawić się naklejka lub gdy musimy usunąć jeszcze starą naklejkę. Jeśli widoczne są jakieś zabrudzenia lub pozostałości kleju to można szybę przetrzeć szmatką z odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. Kolejnym zadaniem jest odtłuszczenie szyby, najlepiej za pomocą acetonu lub alkoholu. Następnie osuszamy powierzchnie szyby za pomocą ręcznika papierowego. Ręcznik papierowy jest najbezpieczniejszy w tym przypadku ponieważ użycie tkaniny mogło by pozostawić na szybie paprochy lub nitki. Po dokładnym oczyszczeniu już tylko krok dzieli nas od przyklejenia naklejki. Weź naklejkę i znajdź miejsce w, którym trzeba oderwać folię ochronną, następnie ściągnij ją i przyłóż naklejkę do szyby zadrukowaną stroną. Dociśnij i chwilę przytrzymaj by się dokładnie przykleiła. Gotowe teraz możesz bezpiecznie jechać swoim autem nie narażając się na mandat z powodu źle przyklejonej naklejki.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.